LECZENIE

BRUKSIZMU

Bruksizm

To nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Charakterystyczne dla bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu. Zgrzytanie zębami trudno jest kontrolować. W zasadzie jest to niemożliwe, a ma szereg skutków ubocznych zdrowotnych i estetycznych. Nieleczony prowadzi do: rozchwiania zębów w szczęce, ścierania się szkliwa i koron zębowych, zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwowo-skroniowych, odsłaniania się szyjek zębowych oraz asymetrii w pracy mięśni żwaczy.

Mogą pojawić się migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw. “twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu.

Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że obejmuje około 8-20% populacji.

Przyczyny tego schorzenia nie są ściśle określone, jednak do najczęstszych należą stres, obecność pasożytów w organizmie i choroby.

LECZENIE BRUKSIZMU

Bruksizmu nie należy lekceważyć. Jeśli często budzisz się rano z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, może oznaczać to, że cierpisz na bruksizm, czyli nocne lub też dzienne zgrzytanie zębami bądź mimowolne zaciskanie zębów.

Skutecznych metod zwalczania bruksizmu jest wiele. Jedną z nich jest zastosowanie botoksu jako metody samodzielnej lub może stanowić uzupełnienia dla specjalnej szyny relaksacyjnej.

Zastrzyki z botoksu skutecznie rozluźniają mięśnie szczęk, dlatego niwelują nawyk zaciskania mięśni żwaczy.

ZABIEG

Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest bezpieczny, małoinwazyjny i właściwie bezbolesny. Nie wymaga znieczulenia. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu dobiera odpowiednią ilość preparatu oraz miejsca wkłucia. Następnie za pomocą jednorazowej strzykawki z cienką igłą podaje toksynę botulinową w miejsca wcześniej zaznaczone. Zabieg trwa 15-30 min.

Efekt zabiegu czyli zmniejszenie bólu i obniżenia napięcia mięśni pojawia się w ciągu 3 do 14 dni i utrzymuje się do 6-8 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy wykonać ponownie. Po 2 letniej terapii pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, zmniejszenie objawów bólowych i redukcję zgrzytania zębami. Efektem dodatkowym leczenia jest estetyczna zmiana wyszczuplenia rysów twarzy.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Po zabiegu pacjent powraca do normalnej aktywności. W dzień zabiegu należy unikać pochylania głowy do dołu, aktywności fizycznej oraz powstrzymać się od spożywania alkoholu i podróży samolotem. Przez kolejne kilka tygodni po zabiegu należy unikać zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.

Masz do nas pytania?

Zadzwoń lub przejdź do zakładki kontakt